ساخت سوله

سوله چیست ؟

به سازه های فلزی با سقف شیبدار که برحسب محاسبات فنی خاص به اشکال مختلف تولید می شود، سوله گویند. سازه های شیب دار یا سوله به لاتین Gable Bents یا Ridge Bents نامیده می شوند. سوله ها برحسب نوع کاربرد، ابعاد متفاوتی دارند. از این سازه ها در پوشش دهانه های بزرگ و در ساختمان های صنعتی و کشاورزی مثل کارخانه ها، انبارها، آشیانه های هواپیما، تعمیرگاه ها، سالن های ورزشی، پارکینگ ها، مرغداری ها، دامداری ها، فروشگاه ها و موارد دیگر استفاده می شود. نکته ی مهم جهت مقرون به صرفه بودن و قیمت سوله در ساخت سوله این است که باید نسبت به نوع کاربرد و ابعاد بسیار دقت نمود.

پیشنهاد مطالعه مقاله: سوله سازی چیست؟

جهت ساخت سوله صنعتی  و ساخت سالن های صنعتی از قطعاتی با ابعاد متغیر استفاده می شود که وزن و ابعاد این قطعات با توجه به نوع کاربری هر واحد صنعتی تغییر می یابد که مهمترین عوامل مؤثر در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از: موقعیت مکان مورد نظر جهت سوله سازی از نظر سرعت وزش باد و نیز بیشترین میزان بارش برف، ارتفاع ستونها، دهانه سالن و در صورت لزوم ساخت جرثقیل سقفی .

سوله ساختمان فولادی پیش ساخته ایست که در سراسر جهان بیشترین کاربرد را داشته و در بیش از ۹۰ درصد انبارها، ورزشگاه ها، صنایع، سالن های تولید دام و طیور و … کاربرد دارد و براساس ابعاد دهانه، ارتفاع، طول و میزان تحمل بار برف و باد منطقه در زمان طراحی به اشکال گوناگونی تغییر می یابد. مهمترین اصل جهت اقتصادی نمودن هر سفارش، آگاهی از میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است. بسیار واضح است که بهترین محاسبات هم بدون نیاز به رعایت کیفیت جوشکاری ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا، استفاده از پیچ و مهره و سایر اتصالات استاندارد، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

لازم به ذکراست که کلیه قطعات ساخته شده توسط این شرکت با بکارگیری تجربه ی چند ساله و نظارتی ثابت، جوش اتوماتیک زیر پودری و استفاده از متریال کاملاً استاندارد که در هر زمان می تواند به رویت کارفرما برسد تهیه شده و تا کنون به تائید ده ها شرکت مشاور و دستگاه نظارت رسیده است .

اجزای سوله چیست ؟

ستون – ستون وال پست – استرات – سایه بان – نبشی سینه بند – بادبند – سگراد – رفتر – پرلین – پیچ و مهره

انواع سوله از نظر قرارگیری دهانه

سوله به لحاظ قرارگیری دهانه دارای انواع گوناگون می باشد:

 • سوله تک دهانه به صورت ۸۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستونه مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا  ۸۸۸۸
 • سوله دو دهانه به صورت ۸
 • سوله قوسی
 • سوله چند ضلعی

نکات حائز اهمیت در ساخت سوله و سوله دست دوم

 • پوشش سقف
 • بررسی و اندازه گیری میزان مقاومت خاک
 • در نظرگرفتن بار دینامیکی جرثقیل سقفی هنگام ساخت
 • طول سوله
 • جهت و سرعت وزش باد
 • میزان بارش برف
 • نیروی زلزله
 • رنگ آمیزی با قلمو مناسب نیست قطعا اگر با پیستوله رنگ آمیزی شود، بهتر است

طراحی سوله

امر طراحی سوله کاریست تخصصی و بسیار دقیق، فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل هستند که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند هم هزینه گزافی را به سازنده تحمیل کند که صرفه اقتصادی را زیر سؤال می‌برد و هم ممکن است نتیجه معکوس داده و استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید و موجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر گردد. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مطلوب است:

 • بارگذاری برای بار مرده، بار برف و بار نامتقارن
 • بارگذاری جانبی سوله شامل بار باد و زلزله
 • بارگذاری جرثقیل برای سوله، سؤال: آیا جرثقیل در طراحی سوله در نظر گرفته شود یا خیر؟ (بله:محاسبه بار دینامیکی جرثقیل)
 • ضریب منطقه‌ای، رفتار و اهمیت برای سوله
 • ارتفاع جانبی سوله و ارتفاع دیوار
 • دهانه و طول سوله
 • تعداد قاب‌های طولی سوله
 • درز انقطاع
 • محاسبه ضریب طول مؤثر
 • درصد شیب سقف سوله
 • پوشش مورد نظر سقف سوله (ساندویچ پنل یا ورق گالوانیزه وتوری مرغی)
 • تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه
 • نحوه کنترل جابجایی
 • طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله
 • طراحی تیر حمال جرثقیل
 • طراحی پرلین‌ها به کمک نرم‌افزار
 • طراحی میل مهار(sag rod)
 • ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق
 • ارائه دفترچه محاسبات کامل سوله
 • کنترل کفایت اعضاء در برابر نیروهای موضعی و تعبیه سخت‌کننده در صورت نیاز راهنمایی جهت انتخاب صحیح مقاطع غیر منشوری با توجه کاربری سوله ساختمان سوله شامل ستون، رفتر، پرلین، استرات، وال پست، بادبند، سگراد، سینه بند، پیچ و مهره و سایبان می‌باشد.

ساخت سوله

سوله به سازه هایی فلزی می گویند که با تمرکز به ایجاد محیطی بدون ستون میانی ساخته شده و پوشش سقف آن معمولا به صورت شیب دار اجرا شود.

تعاریف زیادی از سوله وجود دارد. سوله به انگلیسی به سازه ای مثلثی شکل (shed) گفته می شود که با توجه به کاربرد آن نوع سوله مشخص می شود، مثلا برای دیدن سوله های صنعتی industrial shed و برای دیدن سوله های ورزشی sports hall را جستجو کنید تا نتایجی در خصوص سوله های صنعتی و ورزشی بدست آورید.

البته اگر بخواهیم کلیه تقسیمات کاربردی سوله را به زبان انگلیسی بررسی کنیم باید بگوییم که:

 • سوله یا سالن کارگاهی به انگلیسی برابر است با studio shed
 • سوله یا سالن نمایشگاه به انگلیسی برابر است با exhibition
 • سوله ریخته گری به انگلیسی mill گفته می شود.
 • سوله کارگاهی مثل تعمیرگاه و … workshop نیز نامیده می شود.

همچنین در برخی موارد بسته به کاربرد به سوله بافندگی loom و سوله سالن اپرا opera house می گویند.

تاریخچه سوله

برای درک بهتر اینکه سوله چیست و چگونه ساخته می شود باید تاریخچه ساخت چنین سازه هایی بررسی شود. با شروع انقلاب صنعتی اروپا ساخت سوله به منظور کار در کارخانجات در کشورهای اروپایی رونق بسیاری گرفت و با همه گیر شدن صنعت سوله سازی یکی از ارکان پیشرفت صنعت در هر کشوری شد.

در کشور ایران نیز در حدود ۷۵ سال پیش، سوله سازی برای ایجاد کارخانجات صنعتی و کارگاه های کاری با الگوبرداری از اروپاییان انجام گردید و امروزه شاید ۱۰۰ ها هزار سوله در کشور ما برای انجام خدمات صنعتی و … ساخته شده است.

اولین شرکت به نام سوله SOLEH در ایران اقدام به ساخت این سازه های صنعتی کرد و از آن روز به بعد این نام برای این صنعت انتخاب شده است. مثل ریکا در مایع ظرفشویی یا تاید به جای پودر لباسشویی.

کاربرد سوله سازی

سوله ها معمولا برای انجام کارهای صنعتی اجرا می شوند. اما کاربردهای متنوعی دارند، این سازه های فلزی بیشتر برای ایجاد کارخانه ها، کارگاهای صنعتی و کاری، انبارها، مرغداری ها، هایپرمارکت ها، تعمیرگاه ها، سالنهای همایش و مجالس (تالارها)،آشیانه هواپیما، پارکینگ خودروها  و… استفاده می شوند.

مجموعه سبک کاران آذین صنعت با بهره گیری از دانش متخصصین در صنعت ساخت و ساز با طراحی بهینه و استفاده از اکیب مچرب با تجربه ای چندین ساله  و روزمه ای قوی در سراسر ایران در خدمت کارفرمایان محترم می باشد.

راهنمای ساخت سوله و انواع آن

وقتی در مورد ساخت سوله صحبت می‌کنیم، به‌جرات می‌توان گفت که تفاوت زیادی بین سوله سبک و سوله های صنعتی وجود دارد. برای سازه ای پایدار و قابل قبول، نیاز به ساخت ساختمانی ایمن و بادوام با رعایت قوانین فراوانی است. راهنمای ساخت سوله و انواع آن تمرکز اصلی همه سازندگان سوله صنعتی و تجاری باید بر روی ساخت سازه ای تجاری با در نظر گرفتن نیازهای مشتری خود باشد. این سازه ها امروزه چیزی فراتر از سقف و چهار دیوار دارند. سوله های جذابی ساخته و طراحی شده اند تا با سازه های اطراف ترکیب شوند و در عین حال ساختار محکمی را حفظ کنند. در این رابطه باید بدانید که این سازه‌ها در اندازه‌ها، شکل‌ها و رنگ های مختلف تولید می شوند و اهداف مختلفی را تامین می کنند. بسیاری از شرکت ‌ها برای فعالیت مؤثر به سوله ‌های صنعتی نیاز دارند و بدون وجود آن ‌ها قادر به انجام این کار نیستند. آن ها جدا از استقامت و مفید بودن، مزیت های دیگری را برای هر شرکتی فراهم می کنند. در نتیجه، عالی ترین این سازه ها یکی از پرتقاضاترین سرمایه گذاری های امروزی هستند. علاوه بر این، می توانید روی بازدهی مثبت آن سرمایه برای کسب و کار خود حساب کنید. هنگامی که به دنبال سفارش ساخت سوله برای کسب و کار خود هستید، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. برای اینکه قبل از اقدامی بهترین تصمیم را بگیرید، مطلب زیر را دنبال کنید.

سوله چیست؟

ابتدا باید بدانید که ساخت سوله دقیقا چیست؟ همانطور که اشاره کردیم، این ساختمان یکی از چهار نوع اصلی املاک تجاری است که برای اهداف تجاری استفاده می شود. این سازه‌ها به‌عنوان مکان‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که عمدتا برای تولید یا ذخیره‌‌سازی مواد خام، کالاها یا خدمات برای مقاصد اقتصادی به کار می‌روند. با این حال، اصطلاح «سوله و کاربرد آن» بسیار گسترده است. بیایید ۹ نوع اصلی این سازه را بررسی کنیم.

انواع ساخت سوله با کاربردهای مختلف

به عنوان یک سازنده سوله، ما می دانیم که نحوه استفاده افراد از این سازه بسته به صنعت و نیازهای ذخیره سازی آن‌ها متفاوت است. هیچ سوله صنعتی یکسان نیست، آن ها برای اهداف مختلف و بسته به اهداف تجاری و صنعتی که در آن کار می کنند، استفاده می شوند. در طول سال ها ما با طیف وسیعی از مشاغل مختلف برای توسعه این ساختمان های فولادی صنعتی بادوام و کاربردی کار کرده ایم.

انبار و توزیع

این سازه‌‌های یک طبقه که برای ذخیره‌سازی و حمل و نقل کالاها هستند، از ۵۰۰۰ فوت مربع تا صدها هزار متر مربع را شامل می‌‌شوند. با توجه به سیستم‌های قفسه بندی و ذخیره سازی لازم که در زیر سقف آن قرار دارد، سقف ها معمولا حداقل ۶۰ فوت ارتفاع دارند. ویژگی ‌های تعیین ‌کننده اضافی شامل اسکله‌ های بارگیری، درهای کامیون ‌های بزرگ و پارکینگ‌ ها برای قرار دادن نیمه تریلرهای مورد استفاده برای توزیع است.

ساخت سوله سنگین

این تاسیسات تولیدی که به عنوان سوله سنگین شناخته می‌شوند، از تجهیزات سرمایه ‌بر مورد نیاز برای تولید کالاها و مواد تشکیل شده ‌اند. به عنوان مثال می توان به تجارت نفت، معدن و کشتی سازی اشاره کرد. این ساختمان ها دارای منبع تغذیه برق سه فاز هستند تا ولتاژ کافی برای راه اندازی ماشین آلات گسترده داخل دیوارهای آن را تامین کنند. آن ها معمولا دارای کانال کشی سنگین همراه با سیستم های تهویه و اگزوز با ظرفیت بالا هستند. این امر باعث می شود که مواد شیمیایی و دود مضر را در داخل تأسیسات از بین ببرند و هوای تمیز تولید کنند. در نهایت، آن ها اغلب دارای خطوط هوا یا آب تحت فشار هستند تا ماشین آلات بتوانند به درستی کار کنند. جالب است بدانید که این یک سوله چند منظوره است که برای ذخیره سازی بزرگ، ساخت و حفاظت محصولات مختلف استفاده شود. ساخت سوله های صنعتی سنگین به عنوان محل کار تجاری، انبارها، کارگاه ها، کارخانه ها و غیره استفاده می شوند. سوله سبک

ساخت سوله سبک

در مقایسه با ساختمان ‌های صنعتی سنگین که در بالا توضیح داده شد، ساخت سوله سبک سرمایه کمتری نیاز دارد. به عنوان مثال، صنایع سبک شامل منسوجات، مبلمان و محصولات الکترونیکی خانگی است. مشخصا، ساختمان ‌های تولید سبک به مواد، فضا و قدرت کمتری برای کار کردن نیاز دارند. ساخت سوله سبک با تأکید بر ذخیره ‌سازی و امنیت، کاملا برای مشاغل کوچک مناسب است. درب های غلتکی ایمن و درب های دسترسی شخصی تضمین می کنند که از اشیاء با ارزش شما محافظت می شود. در حالی که دسترسی و جابجایی آسان را در حین کار فراهم می کند.

ساخت سوله فلزی

سوله فلزی از کاربردی‌ترین نمونه‌های این نوع سازه است که همه روزه در صنایع گوناگون شاهد مصارف آن هستیم. تنوع نمونه‌های موجود در انواع سوله سبک و سوله سنگین، مراحل اجرای آن در کنار تنوع قیمت و شیوه‌های ساخت، پروسه‌ای طولانی را در این مسیر تشکیل می‌دهد که با اولویت‌هایی نیز همراه است.

از جمله این موارد می‌توان به نقش مهم طراحی و ساخت سوله فلزی در نخستین گام اشاره نمود. موردی که بی‌شک بر قیمت نهایی و هزینه‌های انجام پروژه ساخت موثر بوده و مسیر ساخت را تاحد زیادی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

متریال کاربردی برای ساخت و کیفیت آن نیز از دیگر مواردی است که بر ساخت یا مونتاژ این نوع سازه و قیمت نهایی آن موثر است.

پیشنهاد می‌شود برای نتیجه‌گیری بهتر در این مورد مرحله مشاوره با کارشناس را در برنامه ساخت سوله فلزی الزاما مد نظر قرار دهید.

قیمت هر کیلو آهن برای ساخت سوله در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

از پرکاربردترین آهن آلات استفاده شده در ساخت سوله، ورق سیاه نام دارد که به صورت رول و در ابعاد و ضخامت های متفاوت در بازار ساخته و ارائه می گردد. قیمت هر کیلو ورق سیاه بر اساس نوع، سایز، وزن ، شاخه و تولید کننده آن در سال ۱۴۰۳ قیمت شروع آن از ۳۳٫۰۰۰ تومان تا ۳۹۰۰۰ تومان می باشد.
در این لینک می توانید اطلاعات لازم در رابطه با قیمت هر کیلو ورق سیاه را با توجه به تولید کننده آن مشاهده نمایید.

 

سردخانه و انبار سرد

معمولا سردخانه‌ها مراکز توزیع ویژه محصولات غذایی مانند گوشت، محصولات و لبنیات هستند. این ساختمان‌ها اتاق‌هایی را به‌طور خاص برای سرمایش و انجماد ارائه می‌دهند تا محیطی با دمای کنترل‌شده برای حفظ کالاها قبل از توزیع فراهم کنند. سایر ویژگی ها شامل مهر و موم ‌های ویژه روی اسکله‌ ها و درب ‌های سقفی عایق شده برای نگهداری محصولات در دمای مناسب است.

مخابرات و مراکز میزبانی داده

ساخت سوله هایی برای این منظور امکانات اختصاصی سرورهای رایانه‌ای گسترده و تجهیزات مرتبط را در خود جای می‌دهند تا شبکه و داده‌های یک شرکت را حفظ کنند. این سازه‌‌ها با عباراتی مانند مراکز سوئیچینگ یا سایبری و امکانات میزبانی وب نیز شناخته می‌شوند. این سازه های دارای منبع تغذیه اضافی (دو یا چند واحد) هستند تا فناوری بتواند در صورت قطعی احتمالی از یک منبع کار کند. علاوه بر این، این سازه‌ها شامل کف‌های تقویت‌شده برای تحمل وزن سنگین تجهیزات، واحدهای HVAC خاص می‌شوند که می‌توانند ماشین‌آلات را به خوبی خنک کنند.

ساخت سوله کارخانه

احداث کارخانه و راه‌اندازی آن این روزها و با توجه به وجود سوله‌هایی با مزایای کاربردی فراوان تا حدود زیادی تسهیل شده است. مهندسین متخصص در ساخت این سازه در انواع سوله سبک و سنگین با در نظر گرفتن نکات و موارد مهم و اجرای آنها، بهترین و مفیدترین سوله را به کارفرمایان و مجریان معرفی نموده و طرح و اجرای آن را کلید می‌زنند.

در چنین شرایطی است که می‌توان گام‌های بعدی را با اطمینان و ثبات برداشته و عملیات ساخت سوله کارخانه را آغاز نمود.

یکی از شروط مهم در تولید یک سوله استاندارد و مورد تایید برای کارخانه، رعایت استانداردهای کیفی در همه مراحل زیر نظر سازمان صنایع است. به این ترتیب لازم است مراحل کار را با در نظر گرفتن فاکتورهای لازم و مشورت با کارشناسان مربوطه صورت گیرد.

فلکس

ساخت سوله انعطاف پذیر طیف گسترده‌ای از عملکردهای تجاری مرتبط با فرآیند تولید را در زیر یک سقف در بر می‌گیرد. این یک راه حل منعطف برای رفع نیازهای منحصربه‌فرد یک شرکت ارائه می دهد. به عنوان مثال، ممکن است یک فضای اداری را با یک انبار کوچک، مرکز تحقیق و توسعه یا حتی یک نمایشگاه پیدا کنید. ساختمان‌های فلکس معمولا دارای فضای اداری بیشتری در مقایسه با یک انبار معمولی هستند و سقف‌های پایین‌تری از ۱۴ تا ۲۴ فوت دارند. فلکس  

نمایشگاه

ساخت سوله نمایشگاهی ترکیبی از یک منطقه نمایش عمومی با یک فضای اداری یا انبار (یا هر دو) است. یک نمونه خوب از یک نمایشگاه، نمایندگی خودرو است. ساختار و چیدمان یک نمایشگاه شبیه به یک ساختمان فلکس است. با این حال، با یک نمایشگاه، حدود نیمی از امکانات به فضای خرده‌فروشی به منظور نمایش و فروش محصولات در محل اختصاص داده شده است.

تحقیق و توسعه

نمونه دیگری از سوله های فلکس یک مرکز تحقیق و توسعه است که در تمام صنایع فناوری و بیوتکنولوژی رایج می‌باشد. مراکز تحقیق و توسعه اغلب ترکیبی از دفاتر، آزمایشگاه‌ها و حتی مناطق تولیدی در یک ملک پردیس‌مانند با هدف بهبود محصولات را شامل می‌شوند. در مقایسه با یک مرکز معمولی انعطاف‌پذیر، ساختمان‌های تحقیق و توسعه به دلیل آزمایشگاه‌های آزمایش الکتریکی آن اغلب به نیروی بیشتری نیاز دارند.

ساخت سوله مرغداری 

مرغ‌های گوشتی و محل نگهداری و رشد آنها از حساسیت‌های خاصی برخوردار است که ساخت سوله مرغداری را نیز شامل شده و آن را به موردی تخصصی تبدیل نموده است.

از طرفی توجه به بحث مراحل و هزینه‌های ساخت این نوع سازه نیز از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخته شده و نکات الزامی در مورد آن اعمال گردد.

پیاده‌سازی انواع سوله سبک و ارزان قیمت از مواردی است که پرورش دهندگان مرغ گوشتی استقبال بالایی از آن دارند. ساخت این نوع سوله نیازمند رعایت نکات فنی فراوانی است که با توجه به کاربرد آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیوتکنولوژی

تأسیسات بیوتکنولوژی زیرمجموعه دیگری از ساختمان‌های انعطاف‌پذیرند که عمدتا آزمایشگاه هایی هستند که مواد شیمیایی، داروها و سایر فرآیندهای بیولوژیکی را آزمایش و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. ساختمان‌های بیوتکنولوژی آزمایشگاه‌های مرطوب هستند، به این معنی که آن‌ها فضاهای آزمایشی هستند که قابلیت جابجایی انواع مختلف مواد شیمیایی و مایعات را دارند. (در مقابل آزمایشگاه‌های خشک که بر شبیه‌سازی تمرکز می‌کنند). با توجه به خطرات احتمالی، سوله‌های بیوتکنولوژی نیازمند برنامه‌ریزی ویژه برای جلوگیری از آلودگی و نشت هستند. به عنوان مثال می توان به تهویه مستقیم، تجهیزات لوله‌کشی تخصصی و کنترل دما اشاره کرد. 

سوله های کشاورزی

ساخت سوله های کشاورزی برای ایمن سازی تجهیزات و ماشین آلات سنگین کشاورزی ایده آل هستند. سازه های مزرعه بسته به نیاز شما می‌توانند کاملا ایمن یا در فضای باز باشند. همچنین برای اهداف روستایی از جمله ذخیره‌سازی لوازم و تجهیزات مناسب هستند. حتی می توان از آن ها به عنوان سوله های قیچی پشم یا برای نگهداری مواد دام استفاده کرد. ساخت سوله ‌ها به دلیل استحکام و نقشه‌ خاص خود برای کنار گذاشتن دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای کشاورزی به اوج خود رسیده‌اند. بسته به سرمایه خود، سوله‌های مکانیکی به صورت باز یا ایمن را انتخاب کنید. علاوه بر این، این سازه ها را می توان برای کنار گذاشتن لوازم کشاورزی و مواد حیوانات استفاده کرد. سوله های با کاربردهای تجاری

سوله های با کاربردهای تجاری

این سوله ها به عنوان محلی برای طیف گسترده ای از کاربردهای تجاری عمل می کند. از آنجایی که استفاده انعطاف پذیر از فضا برای این نوع ساختمان ها ضروری است، سازه های خود را به طور کامل مطابق با نیازهای کسب و کار خود سفارش دهید. خواه یک فروشگاه دریایی باشد یا یک تجارت سخت‌افزاری و باغبانی، می توان این سازه را برای کار و سرمایه‌گذاری تجاری شما طراحی کرد.

ساخت سوله کارگاهی

سوله‌ها طی چند دهه اخیر نقش مهمی در توسعه صنایع داشته و به‌خوبی در تامین فضای لازم برای انجام کار و عرضه خدمات عمل کرده است. ساخت سوله کارگاهی که با وجود اجزای پیش ساخته از سرعت بالایی نیز برخوردار است به‌نوبه خود تاثیرات مثبت زیادی بر این روند داشته است.

این نوع سوله که ممکن است در اولین وهله در ذهن افراد تصویری از یک فضای کوچک کارگاهی را تداعی کند، در واقع مجموعه کاملی است که از اجزای گوناگون شامل ستون‌ها، پی اصلی ساختمان، سیستم‌های اتصالاتی موقت و دائمی و پرلین‌های سقفی و دیواری تشکیل یافته است. هم‌چنین در ساخت سوله کارگاهی تیرک‌‌‌های فولادی و رفترها نیز در نظر گرفته می‌شوند.

این سوله‌ها در دو نوع اصلی سوله سبک و سنگین ساخته می‌شوند که از نظر میزان کاربرد متریال مصرفی با یکدیگر متفاوت هستند. موردی که طبعا به تفاوت در میزان و نوع کاربرد مصالح منجر می‌شود.

در سوله سنگین به ازای هر متر مربع از سازه حدود ۵۰ تا ۸۰ کیلوگرم فولاد مصرف می‌شود. این میزان در سوله سبک به حدود نصف این مقدار می‌رسد.

بر این اساس می‌توان با لحاظ نمودن قیمت روز فولاد نسبت به تخمین هزینه این بخش از متریال مصرفی در ساخت سوله کارگاهی اقدام نمود.

انتخاب نوع فولاد مصرفی در هر یک از این نمونه‌ها ارتباط مستقیمی با استحکام سازه نهایی داشته و میزان مقاومت آن را در برابر عوامل فیزیکی، ضربه و تاثیرات ناشی از حوادث و رویدادهای طبیعی ماند باد و باران و سیل و زلزله رقم می‌زند.

برای ساخت آشیانه هواپیما

ساخت سوله ها علاوه بر موارد بالا می توانند به عنوان انباری برای هواپیماهای سبک و کوچک عمل کنند. برای این نوع سازه، استفاده از پشت بام های بالاتر بهترین راه مورد نیاز خواهد بود. زیرا می تواند سوله شما را به یک سازه چند منظوره تبدیل کند. روند ساخت سوله های صنعتی ساخت سوله های صنعتی به طور مداوم در کنار تغییرات با اقتصاد، رفتار مصرف کننده و فناوری سازگار می شود. در اینجا سه ​​مورد از روندهای برتر ساختمان های صنعتی که باید بدانید، آورده شده است.

ساخت سوله قوسی

در ساخت سوله قوسی که به سوله خود ایستا نیز معروف است نیازی به استفاده از ستون، خرپا و تیر نبوده و پانل‌هایی از جنس ورق‌های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نوع پوشش دارای قابلیت انعطاف بالایی در ساخت بوده و اندازه دهانه آن قالب تغییر است. مزیتی که استقبال از کاربرد آن را در انواع مصارف سوله‌های صنعتی بسیار زیاد نموده است.

از دیگر مزایا ساخت سوله قوسی فوق سبک می‌توان به مواردی نظیر آماده بودن مصالح در یک مکان و تسریع مراحل ساخت، قیمت مناسب به‌دلیل عدم کاربرد مصالح سنگین و پیچیده، مقاوم بودن در برابر عوامل فیزیکی و طبیعی آسیب‌رسان نظیر آتش، باد و بوران و برف و… اشاره کرد.

این نوع سوله در مقابل نفوذ آب و رطوبت نیز عایق بوده و آب‌بندی انجام شده، آن را در برابر این عامل نیز مقاوم نموده است.

یکی دیگر از مزایای بزرگ ساخت سوله قوسی عدم وجود مشکل زیست محیطی توسط این سازه است. این مزیت به‌دلیل کاربرد متریال اصلی یعنی ورق گالوانیزه در ساخت این ملزومات صنعتی حاصل می‌شود که فاقد مراحل اکسیداسیون است.

در نهایت می‌توان از تنوع رنگی که با قابلیت پیاده‌سازی رنگ‌های گوناگون بر روی ورق گالوانیزه قابل اجراست به‌عنوان یکی دیگر از این مزیت‌ها نام برد.

افزایش تقاضا برای فضای انبار

طبق گزارش اخیر Colliers، انتظار می‌رود بخش صنعتی بهتر از هر بخش اقتصادی دیگری از اثرات همه‌گیری کرونا عبور کند. کووید-۱۹ نه تنها نحوه خرید کالاها، بلکه الگوهای خرید آن ها را نیز به شدت تغییر داد. در واقع، گزارش شده است که این بیماری رشد صنعت تجارت الکترونیک را بین ۴ تا ۶ سال سرعت بخشیده است. این برای سوله صنعتی چه معنایی دارد؟ انبارها تقاضای زیادی دارند؛ زیرا شرکت های تجارت الکترونیک اکنون به فضای بیشتری برای ادامه کار نیازمندند. طبق گزارش ها ۳۲۹ میلیون فوت مربع از این پروژه ها در حال ساخت است.

افزایش برای سوله های چند طبقه

حتی به طور خاص تر، سوله های چند طبقه در حال افزایش هستند. در حالی که انبارهای چند طبقه در شهرهای پرجمعیت در سراسر اروپا و آسیا رایج هستند، تا همین اواخر در ایالات متحده نادر بوده اند. با این حال، از سال ۲۰۱۸، با ادامه رونق تجارت الکترونیک، ساخت و ساز انبارهای چند طبقه افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود که انبارهای چندطبقه محبوبیت بیشتری یابند؛ زیرا شرکت‌ها به دنبال راه‌حل‌هایی برای فعالیت در شهرهای پرجمعیت هستند که تقاضا در آن‌ها بیشتر است. افزایش راه حل های ذخیره سازی سرد

افزایش راه حل های ذخیره سازی سرد

علاوه بر این، کرونا باعث افزایش تقاضا برای راه حل های ذخیره سازی سرد شد. در حالی که ساختمان‌های سردخانه‌ها پیش از همه‌گیری شاهد افزایش چشمگیر بودند (مثلا با معرفی تحویل دو ساعته مواد غذایی توسط آمازون)، کرونا رشد را تسریع کرد. به این علت که مصرف‌کنندگان بیشتر و بیشتری شروع به استفاده از تجارت الکترونیکی نسبت به خرید در فروشگاه کردند. یک تخمین پیش‌بینی می‌کند که این تغییر رفتار ظرف پنج سال آینده تقاضا برای راه‌حل‌های ذخیره‌سازی سرد را تا ۱۰۰ میلیون فوت مربع افزایش می‌دهد. فرایند ساخت سوله فرایند ساخت سوله های صنعتی به دلیل ماهیت پیچیده آن ها نسبت به سایرین منحصر به فرد است. بیایید به پنج حوزه اصلی فرآیند بپردازیم:

 1. برنامه ریزی

پس از تعیین اهداف پروژه خود، کلید یک ساخت سوله موفق، شراکت با یک شرکت ساختمانی قابل اعتماد و با تجربه است که چشم انداز شما را زنده می کند.  در این رابطه شرکت مورد نظر باید در طول مرحله برنامه ریزی، با مشخصات مناسب هزینه های سخت، جدول زمانی و موارد دیگر شما را راهنمایی کند. علاوه بر این، روش طراحی-ساخت را به منظور ساده کردن فرآیند ارائه دهد.

 1. طرح

ساختمان های صنعتی علاوه بر ملاحظات طراحی معمولی، نیاز به برنامه‌ریزی نیازهای ویژه متناسب با تأسیسات دارند. ملاحظات رایج شامل برنامه ریزی برای فضای کافی و جریان تجهیزات و کامیون های بزرگ (از جمله ارتفاع سقف)، لنگر انداختن مناسب ماشین آلات سنگین و اطمینان از نصب صحیح واحدهای HVAC و تامین هوا می باشد.

 1. پیش ساخت

پیش ساخت سوله شامل مراحلی مانند ایمن سازی مصالح، انجام بازدید از محل و اخذ مجوزهای مناسب می شود. یک شرکت معتبر سیستم ‌های ساختمان فلزی با کیفیت بالا که به‌طور خاص برای پروژه ‌های صنعتی طراحی شده ‌اند، را ارائه می دهد. 

 1. ایمنی سازی سوله

ایمنی ساخت و ساز جزء حیاتی هر ساختمانی است، با این حال ملاحظات خاصی برای سوله های صنعتی وجود دارد، زیرا ممکن است شامل مواد و تجهیزات خطرناک باشند. در میان آنها، باید مجراهای فلزی را به درستی سیم کشی کنید تا در برابر آسیب فیزیکی احتمالی (مثلا توسط لیفتراک) محافظت کنید. همچنین از ترانسفورماتورهای صنعتی در برابر حمل و نقل کامیون در هر اسکله بارگیری مجاور محافظت نمایید. یک شریک ساختمانی با تجربه از این کدها و الزامات ویژه برای برنامه ریزی و اجرای یک پروژه ایمن آگاه خواهد بود. پس از ساخت سوله

 1. پس از ساخت سوله

فرایند پس از ساخت سوله، بازرسی نهایی تأسیسات، از جمله جنبه های فونداسیون، برق و لوله کشی است. برای اینکه اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی کار می کند و هرگونه تنظیمات یا بهینه سازی لازم را انجام می دهد. همانطور که بحث شد، اطمینان از تمام عملکردهای خاص مربوط به این سازه مانند فضای مناسب و تهویه، برای اطمینان از موفقیت آینده آن حیاتی است. نکاتی که باید قبل از سفارش ساخت سوله در نظر بگیرید

نکاتی که باید قبل از سفارش ساخت سوله در نظر بگیرید ساخت و ساز فضای تجاری و کارگاه ها در مقیاس بزرگ ممکن است به یک منطقه بزرگ نیاز داشته باشد. پوشاندن آن با استفاده از سوله صنعتی ایده خوبی است. ساخت سوله ها امروزه به دلیل استفاده چند منظوره، سفارشی سازی و سهولت نصب، بسیار محبوب شده اند. شما می توانید از این سازه ها برای اهداف مختلفی مانند سرپناه، نگهداری وسایل ورزشی، ایجاد کارگاه و غیره استفاده کنید. شرکت های معتبری وجود دارند که کیت آماده استفاده دارند که نصب این ساختمان را آسان می کند. شما می توانید در صورت تمایل، خدمات شرکت های فروش این سوله ها را انتخاب کنید.

نکاتی برای خرید بهترین سوله صنعتی:

 1. هزینه

هنگامی که ساخت سوله را انتخاب می کنید، باید با پیمانکار تماس بگیرید که برآورد هزینه کل ساخت این سازه را به شما ارائه دهد. حتما پیش نویس قرارداد با پیمانکار را به همراه حاشیه هایی که در حال تمدید پروژه هستند، داشته باشید. این اطمینان حاصل می کند که برای کار بیش از حد هزینه ای دریافت نمی کنید و در همان مرحله اولیه کسب و کار خود ضرری نخواهید دید.

 1. امنیت

هنگام امضای قرارداد یا معامله با متخصصان برای ساخت ساختمان های صنعتی ، مطمئن شوید که متخصصانی را استخدام می کنید که دارای اسناد لازم و مورد تایید دولت هستند. شما باید گواهی اعتبار، مجوز و کسانی که اقدامات ایمنی را در طول فرآیند ساخت و ساز حفظ می کنند، بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که آن ها از قوانین و مقررات دولتی برای ساخت سوله صنعتی سنگین و ساختمان های دیگر پیروی می کنند.

 1. نوع سوله

همان گونه که گفته شد، وقتی در مورد سوله های تجاری صحبت می کنیم، آن ها انواع مختلفی دارند و برای اهداف مختلفی در دسترس هستند. برخی از انواع رایج شامل موارد زیر است:

 • سازه های تجاری
 • انبارها و کارخانه ها
 • کارگاه های تجاری
 • پوشش ها و پناهگاه ها
 • سازه تجهیزات ورزشی
 • ساختمان های مدرسه

بر اساس نیاز خود، می توانید یکی از انواع این سازه ها را انتخاب کنید.

 1. تجربه

فروشندگان سوله های صنعتی زیادی در بازار وجود دارد، اما همه افراد قابل اعتماد نیستند. برخی ممکن است هزینه بیشتری از شما دریافت کنند، در حالی که برخی ممکن است محصول قوی شما را تضمین نکنند. برای در امان ماندن از عواقب یک محصول بی کیفیت، بهتر است فروشنده ای با تجربه و در عین حال دارای نیروی کار مناسب انتخاب کنید که بتواند به راحتی و بدون هیچ آسیبی کانکس ها را نصب کند. زمانی که چنین متخصصانی را برای این کار استخدام می کنید، ساخت و ساز می تواند به یک فرآیند بی دردسر تبدیل شود. تفاوت بین ساخت سوله های صنعتی با سایر سوله ها چیست؟ 

 

تفاوت بین ساخت سوله های صنعتی با سایر سوله ها چیست؟

تفاوت های اصلی عبارتند از:

 1. مواد

دوام چیزی است که همه به دنبال آن هستند، اما وقتی صحبت از سوله های صنعتی و غیره می شود، جنس آن ها محکم تر است. این سازه ها برای استفاده سنگین و طولانی مدت ساخته شده اند. بنابراین، عموما از فلز یا فولاد ساخته می شوند تا بتواند برای مدت طولانی دوام بیاورند.

 1. طراحی و اندازه

طراحی ساخت سوله ها بیشتر جنبه ظرافت داشته و بستگی به هدف کسب و کار دارد. پیمانکار و طراح معماری کار را به شیوه ای پیچیده تر انجام می دهند. آن ها سوله را با استفاده از مواد بادوام طراحی می کنند تا عمر طولانی داشته باشد. علاوه بر این، آن ها همچنین خدمات خود را ضمانت می کنند. اندازه سوله صنعتی باید به اندازه ای باشد که بتواند تجهیزات، لوازم، ابزار و موارد دیگر را به راحتی در خود جای دهد. از این رو اندازه این سازه ها باید بتوانند بارهای سنگین را به راحتی تحمل کنند.

 1. فضا

ساخت سوله مسکونی ممکن است به فضای زیادی نیاز نداشته باشد، اما وقتی صحبت از سوله صنعتی به میان می آید، باید به اندازه کافی جادار باشد تا وسیله نقلیه را در خود جای دهد. در عین حال فضای کافی برای جابجایی باقی بگذارد. از آنجایی که فضای صنعتی در مقایسه با سوله مسکونی تردد بیشتری خواهد داشت، نیاز به طراحی و ساخت مناسب دارد. چرا ساخت سوله های صنعتی متفاوت هستند؟

 

چرا ساخت سوله های صنعتی متفاوت هستند؟ اولین چیزی که باید بدانید این است که چرا این سازه های سوله با سایرین متفاوت است. مصالح به کار رفته در ساخت سوله های صنعتی با سوله های خانگی متفاوت است. سوله های خانگی را می توان با چوب و مواد دیگر ساخت، اما سوله های صنعتی یک سرمایه گذاری بلند مدت هستند. به همین دلیل است که کمی متفاوت از آن چیزی است که ما انتظار داریم. تفاوت عمده دیگر این است که نیاز به یک طراحی ظریف بسته به خواسته ها و سایر نیازهای کسب و کار است. ساخت سوله ها باید با توجه به تخصص یک مهندس معماری طراحی شود که بتواند جنبه های مختلف آن را راهنمایی کند. متخصصان ساخت سوله می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

در طول ساخت و ساز به چه نکاتی توجه کنیم؟ در ساخت سوله موارد زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. اول موادی است که استفاده خواهد شد. تامین کننده ای را انتخاب کنید که بتواند نیازهای شما را برآورده کند. دوم استخدام پیمانکاری است که بتواند در مدیریت صحیح کار ساخت و ساز کمک کند. همچنین به دنبال متخصصانی باشید که بتوانند کارمندان را تحت کنترل خود نگه دارند. این به شما کمک می کند تا از تاخیرهای خاص جلوگیری کنید. شما همچنین باید کارمندانی استخدام کنید که در عملکرد خود بسیار حرفه ای باشند. آن ها باید به شدت در این زمینه با تجربه کافی آموزش ببینند. قبل از نصب سوله های صنعتی مواردی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. این شامل طیف گسترده ای از موارد مانند کل هزینه آن، ایمنی و تجربه افرادی است که آن را نصب می کنند. برای ساخت سوله اطمینان حاصل کنید که برآورد تقریبی را دارید تا کار را به موقع انجام دهید. جنبه های مربوط به هزینه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا می تواند تأثیر عمده ای بر کل پروژه داشته باشد. نکات اساسی که باید در مورد ساخت سوله های صنعتی بدانید نکات اساسی که باید در مورد ساخت سوله های صنعتی بدانید سوله های صنعتی ساخت سوله های صنعتی را می توان به عنوان ساختمان های صنعتی معمولی و ساختمان های صنعتی نوع خاص طبقه بندی کرد. انواع معمولی ساختمان ‌هایی از نوع سوله ‌ای با ساختارهای سقفی ساده بر روی قاب ‌های باز هستند که به دهانه ‌های بزرگ و مناطق شفاف بدون مانع نیاز دارند. این سازه ها انعطاف ‌پذیری و تسهیلات کافی را برای تغییر چیدمان ماشین ‌آلات تولید / کارخانه بدون تغییرات عمده فراهم می‌کنند. آن ها معمولا برای کارگاه ها، انبارها و غیره استفاده می شوند. سوله های صنعتی بیشتر به‌عنوان محفظه‌ای طراحی می‌شوند که فضای کاربردی را برای فعالیت‌های داخلی با فضای سر کافی برای استفاده از تجهیزات معلق یا جرثقیل‌های سقفی و همچنین تأمین فضای اداری یا طبقات نیم‌ساخت فراهم می‌کنند. این ساختمان ها عمدتا از سازه های فولادی و پیش ساخته هستند. انواع خاص ساختمان‌های صنعتی عبارتند از، ساختمان‌های کارخانه فولاد که برای ساخت ماشین‌های سنگین، تولید نیرو و غیره استفاده می‌شوند. موارد زیر را برای سوله های صنعتی باید در نظر بگیرید: پیکربندی ساختمان بسته به نیاز، تعدادی از خلیج ممکن است در مجاورت یکدیگر ساخته شود.

انتخاب پیکربندی سازه به دهانه بین ردیف ستون ها، ماهیت مواد سقف و نوع آن و اتاق سر بستگی دارد. در جاهایی که دهانه کمتر است می توان از قاب های پورتال به صورت خمشی فولادی یا قاب های شیروانی استفاده کرد. اگر دهانه ساختمان زیاد باشد می توان از خرپا استفاده کرد. طبقات انواع مختلف طبقات بر اساس نیازهای عملکردی مانند تولید، کارگاه، فروشگاه، امکانات رفاهی و اداری استفاده می شود. شرایط خدمات در سطوح مختلف بسیار متفاوت خواهد بود. بنابراین، انواع مختلف کف مورد نیاز است. کفپوش های صنعتی بسته به فعالیت هایی که انجام می شود نیاز به مقاومت در برابر سایش، اثر اسیدی، دما و ضربه دارند.

 شالوده ماشین‌های ارتعاشی باید از کف مجاور جدا شود تا با قرار دادن آن بر سنگ یا زمین محکم از لرزش جلوگیری شود. سیستم سقف کیفیت هایی مانند استحکام، ضد آب، عایق، مقاومت در برابر آتش، دوام، هزینه نگهداری و هزینه باید در هنگام برنامه ریزی سقف ساختمان صنعتی در نظر گرفته شود. فاکتورهای مختلفی که برای پوشش سقف باید در طراحی سیستم سقف در نظر گرفته شود عبارتند از: ارزش عایق، ویژگی های صوتی، ظاهر، نشتی، وزن و نگهداری. محدودیت انحراف برای پرلین ها و خرپاها به نوع ورق بستگی دارد. به طور کلی از ورق هایی مانند موج دار، گالوانیزه، آزبست، ورق سیمانی و پوشش سقف داکتیل استفاده می شود.

نورپردازی شدت و یکنواختی لازمه نور خوب است. به صرفه و عاقلانه است که از نور طبیعی به عنوان نور روز برای روشنایی در هر کجا که امکان دارد، استفاده کنید. تهویه تهویه در هر نوع ساختمانی مهم است. این توسط نیروهای طبیعی مانند هوادهی یا توسط تجهیزات مکانیکی مانند فن اگزوز انجام می شود. از آن برای از بین بردن گرد و غبار، حذف گرما استفاده می شود و هوای مصرف شده با هوای تازه جایگزین می گردد. زیبایی شناسی در زمینه ساخت سوله شما ممکن است این را به عنوان یک مزیت بزرگ در نظر نگیرید، اما برای صنایعی که به ظاهر خود توجه می کنند، این بسیار مهم است. از آنجا که سوله ها در بسیاری از انواع مدرن موجود هستند، دیگر اجباری نیست که سازه های صنعتی معمولی و سنتی به نظر برسند.

بیش از نیمی از صنایعی که سوله صنعتی نصب کرده‌اند، این ویژگی را دارند؛ زیرا این امر باعث می‌شود که انبار آن ها ممتاز به نظر برسند. فراموش نکنید، آن ها را همیشه می توان مطابق با میل شخصی سازی کرد، بنابراین حتی اگر از ظاهر آن خسته شده اید، می توانید ظاهر آن را تغییر دهید.

نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری ساخت سوله نیازهای متعدد شما را برآورده می کند و در عین حال نیاز به تعمیر و نگهداری پایینی دارد. چه از جنس پلاستیک و چه فولاد، آن ها عمدتا از موادی ساخته شده اند که نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند و بسیار بادوام هستند. فولاد از قبل گالوانیزه می شود تا از زنگ زدگی و خوردگی محافظت گردد. اگر می خواهید انبار شما واقعا نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته باشد، سوله های صنعتی یک سرمایه گذاری مناسب هستند.

بسیار سازگار است یکی از مهم ترین مزایایی که کسب ‌و کار شما از طریق استفاده از سوله‌ های صنعتی فراهم می ‌کند، سازگاری است. همانطور که قبلا ذکر شد می توان از آن برای انجام بسیاری از عملکردها استفاده کرد.

 بر خلاف سازه ‌ای که از آجر و ملات ساخته شده است، سوله‌ های صنعتی به شدت چند منظوره هستند. چه برای انبار کردن مواد خام، چه تغییر ظاهر کلی کارخانه، چه استفاده از آن به عنوان توسعه صنعت اصلی – سوله های ساختاری همه این کارکردها را دارند. ساخت سوله ارزان ساخت سوله ارزان در این رابطه باید بدانید که برخی از سازندگان شناخته شده طرح ‌های کم ‌هزینه برای ساخت سوله‌ های صنعتی ارائه می دهند. این طرح ها برای کاربردهای متعدد، از جمله هتل‌ ها، کارگاه‌ها، پروژه‌ های صنعتی بزرگ یا حتی ساختمان ‌های بلند عالی هستند. این سوله های ارزان هرگز از نظر کیفیت شکست نمی خورند و حتی در برابر خشن ترین نیروها مقاومت می کنند. طرح ‌های ساخت سوله‌ های صنعتی سنگین و کم ‌هزینه کیفیت ‌های بالا دارند. این طرح ها برای مدت طولانی احتمالا ۵۰ سال یا بیشتر دوام می آورند و طبق ساختارهای مورد نظر شما و مطابق با نیازهایتان ساخته می شوند. مواد درجه یک صنعتی و کیفیت فولاد ۱۰۰٪ خالص این طرح های سوله ارزان را بسیار بادوام تر، شکست ناپذیرتر و قدرتمندتر می کند. این سوله ها تایید شده اند که دارای کیفیت برتر و بدون نقص هستند. چه به دنبال ساخت یک سازه بزرگ یا کوچک تر باشید، چارچوب طراحی سوله صنعتی کم هزینه برای انواع مختلف قابل دسترسی است.

پروژه خود را ابتدا با انتخاب بهترین و با کیفیت ترین طرح های سوله صنعتی کم هزینه برای مطابقت با بودجه خود و ارائه سازه های تخریب ناپذیر شروع کنید. برخی از شرکت های معتبر بسیاری از طرح‌ های ساخت سوله ارزان را ارائه می ‌کنند تا به شما در صرفه ‌جویی هزینه کمک نمایند. قیمت برخی در هر متر مربع است و محدوده قیمت آن کاملا در حد بودجه شما است. ساخت سوله با کمترین هزینه ساخت سوله جدید برای کسب و کار شما یک سرمایه گذاری بزرگ در زمان و پول است. بسیار مهم است که سوله مناسبی را برای نیازهای خود انتخاب کنید که در آزمون زمان مقاومت کرده و از رشد کسب و کار شما حمایت کند. در این رابطه باید به این نکته توجه کرد که قیمت سازه تجاری یا صنعتی شما بسته به عوامل متعددی متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر چه ساختمان شما بزرگ تر باشد، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت؛زیرا مستلزم مواد بیشتر و زمان طولانی تری برای نصب است. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین هزینه شما طراحی است. یک سازه ساده با چهار جداره و سقف ارزان تر از یک سازه صنعتی است که به چند قسمت تقسیم می شود. انواع مصالحی که در ساخت این سازه ها استفاده می شود نیز بر هزینه ها افزوده می گردد، مانند انتخاب بین چوب و فولاد و ورق رنگ و روی.

همه این عوامل به دلیل نیازهای خاصی که کسب و کار شما برای سوله دارد، بر قیمت تاثیر می گذارد. تعیین قیمت این سازه پیچیده است؛ زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود که بر قیمت نهایی تأثیر می گذارد. اما در زمینه ساخت سوله کم هزینه چیزی که نباید هرگز در مورد آن مصالحه کنید، کیفیت است. در واقع، این سازه ها سرمایه گذاری های بزرگی هستند که باید عملکرد خود را در حال حاضر و در آینده انجام دهند. ساخت سوله خرپایی فولادی تغییرات آب و هوایی و بیماری های همه گیر مانند همه گیری کووید-۱۹ به طور چشمگیری صنعت ساخت و ساز ما را تغییر می دهد. ما تغییر تدریجی در روند ساخت و ساز را مشاهده می کنیم که از مصالح چوبی به سمت کاربرد مواد غیر چوبی مانند فولاد، مستحکم تر، کامپوزیت سازه و غیره حرکت می کند.

ساخت سوله خرپای سقفی فولادی به یکی از بهترین جایگزین ها تبدیل می شود و مهم ترین عناصر مهندسی سازه است. سوله خرپایی مجموعه ای از عناصر کششی و فشاری را تشکیل می دهد. در این سازه ها تحت بارهای ثقلی، وترهای بالا و پایین خرپا مقاومت فشاری و کششی را در برابر خمش کلی فراهم کرده و مهاربندی در برابر نیروهای برشی مقاومت می کند. خرپای سقف فولادی اساسا یک سیستم مثلثی از عناصر ساختاری مستقیم به هم پیوسته است. عناصر منفرد در گره ها با جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند. نیروهای خارجی اعمال شده به سیستم و واکنش ها در تکیه گاه ها عموما در گره ها اعمال می شوند. هنگامی که تمام اعضا و نیروهای اعمال شده در یک صفحه قرار دارند، سیستم یک صفحه یا خرپا دو بعدی است.  مزایای ساخت سوله خرپایی عبارت اند از:

 • دهانه بلندی که الوارهای چوبی قادر به تحمل آن نیستند.
 • سبک و قوی
 • کاهش انحراف (در مقایسه با بنای ساده)
 • فرصتی برای پشتیبانی از بارهای قابل توجه

از خرپاهای فولادی در طیف وسیعی از ساختمان های صنعتی و مسکونی استفاده می شود. به ویژه، آن ها مناسب ترین راه حل برای پروژه های ساختمانی هستند که به دهانه های طولانی، فضای انعطاف پذیر مانند ساختمان با دهانه شفاف، کارخانه، پایانه های فرودگاه، آویز هواپیما، سقف ورزشگاه های ورزشی، سالن ها و سایر ساختمان های تفریحی نیاز دارند. ساخت سوله سخن آخر ساخت سوله یک انتخاب عالی برای ساخت و ساز سریع، کم هزینه و چند منظوره است. شما می توانید از این سازه برای دفتر، انبارداری، امکانات آموزشی یا سایر مصارف شرکتی استفاده کنید. با وجود تمام مزایای مختلف که در بالا به آن ها اشاره شد، اگر به فکر ساختن یکی برای خود هستید، هزینه و روش ساخت و نحوه بازاریابی آن را در نظر داشته باشید. بر اساس آنچه در این مطلب گفته شد:

 • اولین چیزی که باید درک کنید این است که مصالح مورد استفاده برای ساخت سوله صنعتی با مصالح مورد استفاده در ساخت سوله خانگی بسیار متفاوت است. به جای اینکه از چوب ساخته شوند، اغلب از فلزات سخت تر و بادوام تر مانند فولاد ساخته می شوند. این قطعا به دوام طولانی مدت آن ها کمک می کند.
 • باید توجه داشته باشید، هر نوع سوله با توجه به کارکردی که دارد باید طراحی و ساخته شود. در نتیجه، اغلب نیاز به مشارکت یک پیمانکار حرفه ای خواهید داشت.
 • بدیهی است که ایمنی مهم ترین نکته در ساخت این ساختمان است. شما باید مطمئن شوید که با تمام نکات ایمنی مطابقت دارد؛ زیرا اگر در آن تست های اولیه رد شود، به احتمال زیاد نمی توانید کاری را که قصد انجام آن را دارید، به درستی انجام دهید.
 • برای چنین کار ساخت و سازی همیشه ترجیح داده می شود از پرسنلی استفاده شود که تجربه واقعی ساخت این سازه دارند. تمایز بین این و سایر ساختمان ها بسیار زیاد است. اگر مشکلی پیش بیاید، نمی خواهید برای شروع دوباره پول اضافی بپردازید.

بنابراین، اگر در آینده نزدیک به ساخت سوله نیاز دارید، لطفا در تماس با متخصصان درنگ نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)